F TSWREIS

  • Government of Telangana
    Social Welfare Residential Educational Institutions Society
    ( TSWREIS )

ACADEMIC ACHIEVEMENTS

Our students self-confidence and efficacy have perpetually bloomed and allowed them to embrace the success. The humble and poor family backgrounds of the children is not at all hindering their accomplishments in this cut-throat competitive world and they have proved it time and again that they have what it takes to not just dream but to realize them as well . A highly optimistic and holistic ambience is created among the students to help them crack the country's top competitive exams with elan. They have been burning the midnight oil and proving their mettle in the entrance examinations over the last five years. They have set a benchmark for other students by joining India's top notch institutions like IITs, NITs, Indian Institute of Management (IIMs), Medical colleges, Azim Premji University, Tata Institute of Social Sciences (TISS), Indian Institute of Science Education and Research (IISER), Institute of Hotel Management, Indian Maritime University (IMU), Ashoka, Krea, Flame and other prestigious universities in the country literally proving that sky is the limit for their achievements. No one thought that our students would cut the mustard but now their achievements speak for themselves and they visited countries like USA, Russia, Singapore, Bahrain, Egypt, China, Greece, Poland, Vietnam, Cambodia, Nepal, and Sri Lanka to broaden their horizons in the fields of education, sports and games an arts.

Apart from the mainstream schools, the concept of new and innovative schools like Sainik , Freedom, Earth, Fine Arts, Business and have taken the educationists across the globe by storm and created bountiful opportunities to our children studying in these schools. It's a feather in our cap to win International stardom and we have a proud moment that TSWR School, Chevella in partnership with Dream a Dream bagged a golden opportunity to showcase their learnings from the concept of Freedom School during the T4 World Education Week. All these achievements would not have been possible without the sterling support of the Telangana Government and for which our zillions of thanks to every soul who has played a pivotal part in the success of the Societies.

Secondary School Certificate (SSC)

Year Social Welfare Average State Average Gap
2015-16 89.99 85.63 4.36
2016-17 89.10 84.15 4.95
2017-18 90.05 83.78 6.27
2018-19 96.63 92.43 4.20
2019-20

Intermediate (10+2)

Year Social Welfare Average State Average Gap
2015-16 80.06 62.95 17.11
2016-17 87.12 66.45 20.67
2017-18 86.47 67.25 19.22
2018-19 84.31 65 19.31
2019-20 89.38 68.86 20.52

Degree Results Colleges Affiliated to Different Universities of Telangana (2018-19)

Name of University Social Welfare Average University Average Gap
Osmania 92.70 52 40.70
Kakatiya 89.48 40 49.48
Telangana 82.96 30 52.96
Palamuru 91.18 55.63 35.55
Mahatma Gandhi 86.03 35 51.03
Sathavahana 90.38 40 50.38

UNIVERSITY ADMISSIONS 2014-2020 (Cumulative)

Course/University No. of seats secured Course/University No. of seats secured
MBBS/BDS 310 Pondicherry Central University 70
IIT 126 Indian Maritime University 59
NIT 214 JNTU Fine Arts University 89
IIM Rothak 02 Tezpur central university 35
Delhi University 165 Gokhale Institute of Politics & Economics 25
Indian Institute of Science Education and Research (IISER) 17 Institute of Hotel Management 17
Indian Institute of Science Education and Research (IISER) 17 Institute of Hotel Management 17
AIIMS B.Sc. Nursing 14 JIPMER 13
Regional Institute of Education Mysore (RIE) 10 National Rail & Transportation Institute (NRTI) 12
TISS Hyderabad 27 University of Agricultural Sciences GKVK Bengaluru 1
Ashoka University 3 Institute of Mathematics and Applications Bhubaneswar 2
Flame University 2 NEST 2
KREA University 4 Centre for Human Security Studies (Internship Program) 110
CLAT (Law Universities) 5 Indian Navy and Army Schools 6

AZIM PREMJI UNIVERSITY 2019-20

Sl. No Name of the student Course
1 K. Pooja B.A. (Hons) (Economics)

AZIM PREMJI UNIVERSITY 2018-19

Sl. No Name of the student Course
1 Pooja. Manda Economics (B.A.)
2 Roja Bakka Economics (B.A.)
3 KAMTAM MADHURI Economics (B.A)
4 JAGADISH MALA Humanities (B.A.)
5 SHANIGARAPU BHARGAVI Economics (B.A.)
6 SARIGOMMULA SRAVYA Economics (B.A.)
7 KANDAVALLI ANAND Economics (B.A.)
8 GADDALA GANESH Economics (B.A.)
9 S SARASWATHI Economics (B.A.)
10 KORRA SONIA Humanities (B.A.)
11 KATTULA MANIKANTA ECONOMICS (B.A.)

AZIM PREMJI UNIVERSITY 2017-18

Sl. No Name of the student Course
1 Pooja. Manda Economics (B.A.)
2 Roja Bakka Economics (B.A.)
3 KAMTAM MADHURI Economics (B.A)
4 JAGADISH MALA Humanities (B.A.)
5 SHANIGARAPU BHARGAVI Economics (B.A.)
6 SARIGOMMULA SRAVYA Economics (B.A.)
7 KANDAVALLI ANAND Economics (B.A.)
8 GADDALA GANESH Economics (B.A.)
9 S SARASWATHI Economics (B.A.)
10 KORRA SONIA Humanities (B.A.)
11 KATTULA MANIKANTA ECONOMICS (B.A.)

AZIM PREMJI UNIVERSITY 2016-17

Sl. No Name of the student Course
1 Pooja. Manda Economics (B.A.)
2 Roja Bakka Economics (B.A.)
3 KAMTAM MADHURI Economics (B.A)
4 JAGADISH MALA Humanities (B.A.)
5 SHANIGARAPU BHARGAVI Economics (B.A.)
6 SARIGOMMULA SRAVYA Economics (B.A.)
7 KANDAVALLI ANAND Economics (B.A.)
8 GADDALA GANESH Economics (B.A.)
9 S SARASWATHI Economics (B.A.)
10 KORRA SONIA Humanities (B.A.)
11 KATTULA MANIKANTA ECONOMICS (B.A.)

AZIM PREMJI UNIVERSITY 2015-16

Sl. No Name of the student Course
1 Pooja. Manda Economics (B.A.)
2 Roja Bakka Economics (B.A.)
3 KAMTAM MADHURI Economics (B.A)
4 JAGADISH MALA Humanities (B.A.)
5 SHANIGARAPU BHARGAVI Economics (B.A.)
6 SARIGOMMULA SRAVYA Economics (B.A.)
7 KANDAVALLI ANAND Economics (B.A.)
8 GADDALA GANESH Economics (B.A.)
9 S SARASWATHI Economics (B.A.)
10 KORRA SONIA Humanities (B.A.)
11 KATTULA MANIKANTA ECONOMICS (B.A.)

DL-Humanities 2019

Sl. No Name of the student Course College
1 SANGATI PRASANNA B.A ENGLISH HANS RAJ
2 Mantri Devendhar B.A EConomics HANS RAJ
3 Mittakadupula Ganesh B.A.(P) HANS RAJ
4 Kattula Manikanta yadav B.A Economics HANS RAJ
5 Chenalla Supriya B.A Sociology Hindu
6 Govinda Hari chandana B.A Sociology Hindu
7 Mahaboob Bhasha B.A Philosophy Hindu
8 Thalaari Anil kumar B.A Sociology Hindu
9 Nirati Anil kumar B.A Philosophy Hindu
10 Pillodi Srinivas B.A English Hindu
11 Sandhyapogu Raj kumar B.A Philosophy Hindu
12 Tondurolla Raju B.A Philosophy Hindu
13 Adepu Saikiran B.A Sociology Hindu
14 Gummadi Srikanth B.A Sociology Hindu
15 Mylapaaka Upendar B.A Sociology Hindu
16 Mudurukolla Bhavani B.com Prog Dualtram
17 Landam swatantra B.A Economics Ramjas
18 Panaganti Anusha B.A English Dualtram
19 Vadde Sairam B.A. History College of Vocational Studies
20 Jalle Spandana B.A Sociology Ambedkar University Delhi
21 Sandapogu Nireekshana B.A Sociology Ambedkar University Delhi
22 Perapogu Maanasa B.A Economics Ambedkar University Delhi
23 K pawan Kalyan BFA(Applied Arts) College of Arts
24 Pasula Pavitra B.A Philosophy Miranda
25 Nakera kanti pallavi B.A Sociology Miranda
26 Peddapaka Kavitha B.A. History Miranda
27 Usnagari swetha B.A Philosophy Miranda
28 Koppu Mounica B.A Philosophy Miranda
29 Kottapally shirisha B.A. History Miranda
30 Podishetti chandrika B.A Sociology Miranda
31 Nadimidoddi Varalaxmi B.A Philosophy Miranda
32 Daggu Sravani B.A Sociology Miranda
33 Barad Sakshi B.A Sociology Miranda
34 Harikotla Nandini B.A Political Science Ramjas
35 Pathlavath Suman B.A Political Science Ramjas
36 Chinthala Sai Kumar B.A Political Science Ramjas
37 Bhutam Vijendhar B.A Political Science Ramjas
38 Nimmala Sandeep B.A (H)Economics Hans Raj
39 Pothuganti Hemanth kumar B.A English Ramjas
40 Thelluri Aadharsh B.A Political Science Ramjas
41 Cheda Sai Nikhil B.A.(H) History Ramjas
42 Chenagalla Yadagiri B.A Political Science Ramjas
43 SANGATI PRASANNA B.A ENGLISH HANS RAJ
44 Kalakonda Krishna vamshi B.A Political Science Ramjas
45 Modugu Narmada B.A Economics Shri Ram College Commerce
46 Jangapalli Vamshi B.A Economics Shri Ram College Commerce
47 Ailla Rakesh B.A Economics Shri Ram College Commerce
48 Ubbani Indu B.A(P) St.Stephen
49 Merugu Hepsiba B.A. History St.Stephen
50 Mekala Manasa B.A(H) Psychology Keshav Maha Vidyalaya
51 Rangagalla Balraj B.COM HONS Keshav Maha Vidyalaya
52 Manda Upender B.A(H) Psychology Keshav Maha Vidyalaya

DL-Humanities 2018

Sl. No Name of the student Course College
1 Kavvampally Ashwini B.A(H) Pol Sci Ramjas
2 Nousu Paramesh B.Com(P) Ramjas
3 Gurushinga sheshiswetha B.A(H) Economics Miranda
4 Dubba Shiva Kumar B.Com(H) SRCC
5 Kota Rambabu B.Com(H) KMV
6 Kalakonda Sumanth B.Com(H) SVC
7 Korri Tharun Kumar B.A(H) Economics Hansraj
8 Jeripithula poojitha B.Com(P) Daulatram
9 Deshapangu Pramod B.A(H) Eng Hansraj
10 Pagilla Triveni B.A.Sociology Ambedakar
11 Bakka Pawan Kalyan B.A(H) Pol Sci Ramjas
12 Perumalla Gowtham BFA Apllied Arts COA
13 Reddypogu Vimala B.A.Sociology Hindu
14 Sandyapogu Prasanna B.A.Sociology Hindu
15 Chennuri Shankar B.Com(H) KMV

DL-Humanities 2017

Sl. No Name of the student Course College
1 B. Srujan Kumar B.Com(P) Ramjas
2 Vadithya Ravi B.A(H) Pol Sci Ramjas
3 Sheggari Tejaswani B.Com(H) SRCC
4 Kethapaka Sangeeta B.Com(H) SRCC

TISS-Humanities 2020-21

Sl. No Name of the student Course
1 Guguloth Vaishnavi MA Social Innovation and Entrepreneurship
2 Royya Saikeerthana MA Development studies
3 Thokala Spandana MA Women studies
4 Singarapu Chandupriya MA Education
5 Bhushipaka Sandhya MA Womenstidies
6 Racharla Ravali MA Public policy and governance
7 Peddelli Apeksha MA Women Studies
8 Lavanga Bhavani MA Womens Studies
9 Kalamadugu Kruthagna MA Natural Resources & Governance
10 Gadham Akhila MA Natural Resources & Governance
11 Bochu Anusha MA Education
12 Cherukuri Vasantha MA Education
13 Jangapally Divyajyothi MA Women studies
14 Donthula Navaneetha MA Education
15 Baki Mounika MA Education
16 Bandaru pravallika MA Rural development and Governance

TISS-Humanities 2019-20

Sl. No Name of the student Course
1 D. Soujanya M.A Social work in dalit & tribal Studies & Action
2 K. Nagalaxmi M.A Social Work in Women Centred Practice
3 Kadavath Ujwala M.A Library and information Science
4 N Harika M.A Sustainable livelihoods and Natural Resources Governance
5 J.Mamatha M.A Natural Resources & Governance
6 K.Aradhana M.A. Women Studies
7 B.Sravani M.A. Women Studies
8 B.Thirumala M.A. Women Studies
9 R.Priyanka M.A Education
10 Kavya Mekala M.A Education

TISS-Humanities 2018- 2019

Sl. No Name of the student Course
1 Narender MA Education
2 Archana BA Social science
3 Sony BA Social science
4 Shiva Lingam BA Social science
5 Shobha BA Social science

TISS-Humanities 2017-2018

Sl. No Name of the student Course
1 B. Vamshi Krishna B.A
2 G.Srikanth B.A
3 P.Vinaya B.A
4 L.Madhusha B.A
5 G.Prathyusha B.A
6 B.Roshini B.A

Central & Premier Universities -2020

Sl. No Name of the student University Course
1 K. Aditi Krea University B.Sc (Hons)
2 B. Divya Krea University B.Sc (Econometrics)
3 T Srilekha Koti Women's College B.Com(Hons)
4 B Sravani Koti Women's College B.Com(Hons)
5 S K Anjum Kouser Koti Women's College B.Com(Hons)
6 A Manasa Koti Women's College B.Com(Hons)
7 V Shivani Koti Women's College B.Com(Hons)
8 V Gamya Koti Women's College B.Com(Hons)
9 K Sankeerthana Koti Women's College BUSINESS ANALYTICS
10 G Manogna Koti Women's College BUSINESS ANALYTICS
11 S Krishnaveni Koti Women's College BUSINESS ANALYTICS
12 G Chandana Koti Women's College BUSINESS ANALYTICS
13 B Harathi LALBAHADHUR COLLEGE WARANGAL B.Com (Computers)
14 P Abhigna St'Anns MALAKAJGIRI B.Com
15 B Vinilakshi ANDHRA MAHILA SABHA B.Com (Computers)

Central & Premier Universities -2019

Sl. No Name of the student University Course
1 MOLUGURI VANISREE INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
2 KANDI SRESTA INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
3 DOODA RAMYA INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
4 BARI HEMALATHA INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
5 TALLURI SRAVANI INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
6 YAMANI JHANSI INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
7 GUGLAVATH NEELIMALA INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
8 VELTHUR SUPRIYA INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
9 RAVU GNANASRI INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
10 SANDHI SHIVANJALI` INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
11 NIMMALA ANUSHA INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
12 KANAKA NAVYARANI INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
13 BADDIPADAGA RAVALI INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
14 KATAM NANDINI INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
15 PARLAPALLY ANJALI INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
16 PALAKURTHI VANDANA INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
17 KAALURI SWATHI INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
18 PATHURI NIKHITHA INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
19 THOTA RAMYASR INDIAN MARITIME UNIVERSITY - CHENNAI CAMPUS BBA LOGISTICS, RETAILING AND E-COMMERCE
20 CH. SAHITHYA UNIVERSITY OF HYDERABAD IMA LANGUAGE SCIENCE
21 PYLI. ANIL KUMAR CENTRAL UN IVERSITY OF KARNATAKA, KALABURGI, 585312 BBA
22 DHANDAMRAJU. RAVIKIRAN CENTRAL UN IVERSITY OF KARNATAKA, KALABURGI, 585313 IMA ENGLISH1
23 GOLI AKHILA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED MA SOCIOLOGY
24 SHAIK NAZEEMA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED MA SOCIOLOGY
25 LAVUDYA KALPANA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED M.A POLITICAL SCIENCES
26 Y. Madhuravani Krea University B.Sc (Econometrics)
27 Ch. Sahithya Hyderabad Central University Integrated M.A. (English)
28 A. Ramyavani Rajasthan Central University Integrated M.Sc(Econometrics)
29 T. Sushmitha Rajasthan Central University Integrated M.Sc(Econometrics)
30 A. Ramyavani Koti Women's College Autonomous B.Com (Hons)
31 B. Akshaya Koti Women's College Autonomous B.Com (Hons)
32 R. Priyanka Koti Women's College Autonomous B.Com (Hons)
33 R. Shivani Koti Women's College Autonomous B.Com(Hons)
34 T. Sushmitha Koti Women's College B.Com(Hons)
35 L. Vennela Koti Women's College B.Com(Hons)
36 B. Lohitya Srikarani Koti Women's College B.Com(Hons)
37 A. Geethanjali Koti Women's College B.Com(Hons)

Central & Premier Universities -2018

Sl. No Name of the student University Course
1 GAINI. MARUTHI CENTRAL UNIVERSITY OF KARNATAKA IMSC PSYCHOLOGY
2 PATHA. RAGHUVARAN CENTRAL UNIVERSITY OF KARNATAKA IMSC PSYCHOLOGY
3 BANOTH. NAGESH CENTRAL UNIVERSITY OF KARNATAKA IMA ENGLISH
4 REKULA. SAIKRISHNA CENTRAL UNIVERSITY OF KARNATAKA IMA ECONOMICS
5 RATHOD SRINIVAS NAYK PONDICHERY UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, HISTORY

Fine Arts 2019-2020

Sl. No Name of the student School Department
1 T.Saikeerthi JNAFAU Sculpture
2 A.Anusha JNAFAU Painting
3 Ch.Spandana JNAFAU Painting
4 D.Roshini JNAFAU Painting
5 P.Shirisha JNAFAU Animation
6 J.Madhumathi JNAFAU Applied Arts
7 N.Meghana JNAFAU Applied Arts
8 S.Vinayak JNAFAU Photography
9 A.Rahul JNAFAU Painting
10 G.Prakash JNAFAU Painting
11 J,Dileep JNAFAU Sculpture
12 G.Shenkar JNAFAU Applied Arts
13 C.Sudhakar JNAFAU Applied Arts
14 E.Kavya Potti Sri Ramulu College of Fine Arts Painting
15 Ch.Sravani Potti Sri Ramulu College of Fine Arts Painting
16 B.Ramsha Potti Sri Ramulu College of Fine Arts Painting
17 K.Abhishek Potti Sri Ramulu College of Fine Arts Painting
18 M.Ramesh Potti Sri Ramulu College of Fine Arts Painting
19 G.Akshith Potti Sri Ramulu College of Fine Arts Painting
20 P.Yuvaprasad Potti Sri Ramulu College of Fine Arts Painting
21 J.Bhaskar Potti Sri Ramulu College of Fine Arts Painting
22 K.Srikrishna Shanthi Nikethan College of Fine Arts Painting

Fine Arts 2018-2019

Sl. No Name of the student School Department
1 P.Goutham Delhi College of Fine Arts Applied Arts
2 R Pranayanjali JNTU, Hyd Applied Arts
3 K Vellinka JNTU, Hyd Applied Arts
4 R Sandya Rani JNTU, Hyd Applied Arts
5 K Shiva JNTU, Hyd Applied Arts
6 Rama Krishna JNTU, Hyd Applied Arts
7 M Prudhvi JNTU, Hyd Animation
8 G Akash JNTU, Hyd Animation
9 B Srikanth JNTU, Hyd Animation
10 N Manoj JNTU, Hyd Animation
11 G Pinky JNTU, Hyd Animation
12 L Bhagavan JNTU, Hyd Painting
13 P Sai Kumar JNTU, Hyd Painting
14 K Srikrishna JNTU, Hyd Painting
15 W Dhammasheela JNTU, Hyd Painting
16 S Navya JNTU, Hyd Painting
17 K Alekhya JNTU, Hyd Painting
18 T Saisushma JNTU, Hyd Sculpture
19 A Bhanu JNTU, Hyd Photography
20 P Sai Kumar JNTU, Hyd Painting
21 K Srikrishna JNTU, Hyd Painting
22 W Dhammasheela JNTU, Hyd Painting
23 S Navya JNTU, Hyd Painting
24 K Alekhya JNTU, Hyd Painting
25 T Saisushma JNTU, Hyd Sculpture
26 A Bhanu JNTU, Hyd Photography
27 V Jothi Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
28 B Suresh Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
29 Ch Spandhana Sri Venkateswara College of Fine Arts Painting
30 K Swathi Sri Venkateswara College of Fine Arts Painting
31 K Lavanya Sri Venkateswara College of Fine Arts Painting
32 G Vijayalaxmi Sri Venkateswara College of Fine Arts Painting
33 P Harshitha Sri Venkateswara College of Fine Arts Painting
34 N Sathya Sri Venkateswara College of Fine Arts Painting
35 B.Rohith Shanthi Nikethan College of Fine Arts Sculpture

Fine Arts 2017-2018

Sl. No Name of the student School Department
1 Sanjay JNTU Applied Arts
2 Hari Krishna JNTU Applied Arts
3 Suresh JNTU Applied Arts
4 Sunil JNTU Applied Arts
5 W Naveen JNTU Applied Arts
6 Akhila JNTU Applied Arts
7 Bharathi JNTU Applied Arts
8 Preethijintha JNTU Animation
9 Shiva JNTU Animation
10 Shiva Kumar JNTU Animation
11 Shailaja JNTU Animation
12 Pushpa JNTU Animation
13 G Anvesh JNTU Painting
14 G Prabhudava JNTU Painting
15 Jothika JNTU Painting
16 P Preethi JNTU Painting
17 Bhargav JNTU Sculpture
18 B Sowjanya Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
19 A Archita Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
20 P Sushma Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
21 A Kalavathi Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
22 J Githanjali Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
23 D Hamsalatha Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
24 P Swathi Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
25 P Gangamani Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
26 K Raviteja Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
27 T Spandhana Sri Venkateswara College of Fine Arts Applied Arts
28 K Sailaja Sri Venkateswara College of Fine Arts Painting
29 D Vennela Sri Venkateswara College of Fine Arts Painting

Fine Arts 2016 -2017

Sl. No Name of the student School Department
1 K Sandeep JNTU Applied Arts
2 P Karthik JNTU Applied Arts
3 Chandrashekar JNTU Applied Arts
4 P Jeevitha JNTU Painting
5 B Jaipal Sri Venkateswara College of Fine Arts Painting

Fine Arts 2015-2016

Sl. No Name of the student School Department
1 E Mohan Rao JNTU-HYD Applied Arts

(MBBS & BDS 2018-2019)

Sl. No Name of the student ALLOTED COLLEGE Course
1 KOVVURI RASAGNA GANDHI MEDICAL COLLEGE, SECUNDERABAD MBBS
2 M ANVESH GANDHI MEDICAL COLLEGE, SECUNDERABAD MBBS
3 K RAJ KUMAR GANDHI MEDICAL COLLEGE, SECUNDERABAD MBBS
4 MANDA VAMSHI KRISHNA REDDY GANDHI MEDICAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR MBBS
5 T THIRUPATHI RVM MEDICAL COLLEGE, MULUGU MBBS
6 K.CHANDRASEKHAR GANDHI MEDICAL COLLEGE, SECUNDERABAD MBBS
7 MOLKAR PAVAN KUMAR KAKATIYA MEDICAL COLLEGE, WARANGAL MBBS
8 T SRINIVAS KAKATIYA MEDICAL COLLEGE, WARANGAL MBBS
9 K UDAY SRI GOVT MEDICAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR MBBS
10 ANKU VENKATESH KAKATIYA MEDICAL COLLEGE, WARANGAL MBBS
11 AVUTA MADHAVI RAJIV INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCE, ADILABAD MBBS
12 J.VITHANA GOVT MEDICAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR MBBS
13 B SURESH RAJIV INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCE, ADILABAD MBBS
14 RAMANCHA NAVYA SRI RAJIV INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCE, ADILABAD MBBS
15 R SWETHA RAJIV INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCE, ADILABAD MBBS
16 G SANDEEP SIDDIPET GOVT MBBS
17 M LAVNYA GOVT MEDICAL COLLEGE, SIDDIPET MBBS
18 CHINCHOD PRANEETHA CARK - C ANANDA RAO INST. OF MED. SCI., KARIMNAGAR MBBS
19 M KUMAR GOVT MEDICAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR MBBS
20 K KRUPAKAR GOVT MEDICAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR MBBS
21 G SRAVYA GOVT MEDICAL COLLEGE, SURYAPET MBBS
22 D ARVIND GOVT MEDICAL COLLEGE, SURYAPET MBBS
23 B SAI TEJA GOVT MEDICAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR MBBS
24 J PRASANNA KUMAR GOVT MEDICAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR MBBS
25 E PRAVEEN GOVT MEDICAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR MBBS
26 J GOPAL RAJIV INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCE, ADILABAD MBBS
27 K MANASA RANI CARK - C ANANDA RAO INST. OF MED. SCI., KARIMNAGAR MBBS
28 NAMINDLA SAI RAJIV INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCE, ADILABAD MBBS
29 M ABHINAV CARK - C ANANDA RAO INST. OF MED. SCI., KARIMNAGAR MBBS
30 P TEENA RACHANA MAMATA ACADEMY OF MED SCI, BACHUPALLY MBBS
31 M SANDHYA MALLA REDDY INST OF MED SCI, SURARAM, RR MBBS
32 CH PAVAN KALYAN MAMATA MEDICAL COLLEGE, KHAMMAM MBBS
33 SHYAM A SANGEPAGU S.V.S. MEDICAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR MBBS
34 P SAI KIRAN DR PATNAM MAHENDER REDDY INST OF MED SCI, CHEVELLA MBBS
35 UPPARI LAVANYA PRATHIMA INST OF MED. SCI., KARIMNAGAR MBBS
36 M ROHITH KANTH PRATHIMA INST OF MED. SCI., KARIMNAGAR MBBS
37 KODAM PRAVEEN KUMAR PRATHIMA INST OF MED. SCI., KARIMNAGAR MBBS
38 V.PAVANI MALLA REDDY MEDICAL COLLEGE FOR WOMEN,SURARAM,RR MBBS
39 J SANJAY RAJ SURABHI INST OF MED SCI, SIDDIPET MBBS
40 KOMMU PADMA MALLA REDDY INST OF MED SCI, SURARAM, RR MBBS
41 M SNEHA SRI RVM MEDICAL COLLEGE, MULUGU MBBS
42 N BHANIKA MHVR - MAHAVIR INST OF MED SCI, VIKARABAD MBBS
43 GNANESHWARI MIDDE SURABHI INST OF MED SCI, SIDDIPET MBBS
44 RANADHEER KUMAR PRATHIMA INST OF MED. SCI., KARIMNAGAR MBBS
45 GALI VAMSHI MAHAVIR INST OF MED SCI, VIKARABAD MBBS
46 M PRANAY KUMAR PATNAM MAHINDER REDDY MEDICAL VIKARABAD MBBS
47 G KALYANI PATNAM MAHINDER REDDY MEDICAL VIKARABAD MBBS
48 N ANUSHA GNDHI MEDICAL , HYDERABAD MBBS
49 D PRASHANTH ESI MEDICAL COLLEGE, GULBURG, KARNATAKA MBBS
50 KODAPURAM PRANATHI ESI MEDICAL COLLEGE, GULBURG, KARNATAKA MBBS
51 T THIRUPATHI MALLA REDDY DENTAL, HYD BDS
52 MOLKAR PAVAN KUMAR Government Dental College Hyderbad BDS
53 GANDHAM JEEVAN PANINEEYA MAHA VIDYALAYA INST OF DENTAL SCI BDS
54 M SNEHA MAMATA DENTAL COLLEGE, KHAMMAM BDS
55 K VYSHNAVI MAMATA DENTAL COLLEGE, KHAMMAM BDS
56 JADI AKHILA MAMATA DENTAL COLLEGE, KHAMMAM BDS
57 SHENLLY SHYAM KUMAR MALLA REDDY INST OF DENTAL SCIENCES, HYD BDS
58 K SHIVA PRASAD M.N.R. DENTAL COLLEGE BDS
59 M ARUN KUMAR MEGHANA INST OF DENTAL SCI, NIZAMABAD BDS
60 V VINEETH MAMATA DENTAL COLLEGE, KHAMMAM BDS
61 CHINNAPELLY PRANITHA SVS DENTAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR BDS
62 N ANUSHA MAMATHA DENTAL COLLEGE,KHAMMAM BDS
63 MACHA VAMSHI M.N.R. DENTAL COLLEGE, FASALWADI BDS
64 A C Y YASHWANTH KUMAR SVS DENTAL COLLEGE, MAHABUBNAGAR BDS
65 D PRASHANTH MEGHANA INST OF DENTAL SCI, NIZAMABAD BDS
66 PAPITLA MAHINDRA BABU MEGHANA DENTAL COLLEGE, NZB BDS
67 A PRASHANTH SRI SAI COLLEGE OF DENTAL SURGERY, VIKARABAD BDS
68 N UMA RANI SRI SAI COLLEGE OF DENTAL SURGERY, VIKARABAD BDS
69 T MAHALAXMI SRI SAI COLLEGE OF DENTAL SURGERY, VIKARABAD BDS
70 KARROLLA HARITHA BALAJI DENTAL COLLEGE, MOINABAD BDS
71 KASAPU PAVAN KALYAN M.N.R. DENTAL COLLEGE, FASALWADI BDS
72 PITLA ROJA MEGHANA INST OF DENTAL SCI, NIZAMABAD BDS
73 B NIREEKSHANA MYTHRI DENTAL COLLEGE, BILAI DURG BDS
74 B SAMATHA KAMINENI INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCE, HYD BDS

(MBBS & BDS (2017-2018))

Sl. No Name of the student ALLOTED COLLEGE Course
1 LAXMIGARI SAI KISHORE GANDHI MEDICAL COLLEGE ,SECUNDERABAD MBBS
2 KUMMARI VISHNU GANDHI MEDICAL COLLEGE ,SECUNDERABAD MBBS
3 AKUDARI RAJ KUMAR KAKATIYA MEDICAL COLLEGE ,WARANGAL MBBS
4 BANDARI PRAVEEN KAKATIYA MEDICAL COLLEGE ,WARANGAL MBBS
5 POTTIPAKA MAHESH KAKATIYA MEDICAL COLLEGE ,WARANGAL MBBS
6 DONGRE MADHUKAR KAKATIYA MEDICAL COLLEGE ,WARANGAL MBBS
7 S.PRAKASH GOVT MEDICAL COLLEGE,SR NAGAR,HYD MBBS
8 BURADAGUNTA LIKITHA GOVT MEDICAL COLLEGE ,SR NAGAR,HYD MBBS
9 ERAVELLI SUSMITHA GOVT MEDICAL COLLEGE ,NIZAMABAD MBBS
10 KANAPURAM AMARTHYA RVM MEDICAL COLLEGE,MEDAK MBBS
11 CHINTADA MOUNIKA ELURU MEDICAL COLLEGE MBBS
12 MEDHARI SRIKANTH GOVT MEDICAL COLLEGE ,MAHABOOBNAGAR MBBS
13 JATOTHU ARAVIND NAYAK BHASKAR MEDICAL COLLEGE ,MOINABAD MBBS
14 SHAGA PRIYANKA KAMINENI MEDICAL COLLEGE ,LB NAGAR MBBS
15 MAHESH SHARATH KAMINENI MEDICAL COLLEGE ,KHAMMAM MBBS
16 CHINNAPALLI JOSEPH MAMATHA MEDICAL COLLEGE ,KHAMMAM MBBS
17 DURAGAM SAI KIRAN MAMATHA MEDICAL COLLEGE ,KHAMMAM MBBS
18 RAMTENKI ROSHA KAMINANI,NALGONDA MBBS
19 CHITTYALA LAVANYA KAMINANI,NALGONDA MBBS
20 M.HARISH KAMINENI INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCE ,HYD MBBS
21 MOTE SWATHI RVM MEDICAL COLLEGE ,MEDAK MBBS
22 KARTHIK KAMINENI INSTITUTE OF MEDICAL SCIENCE,HYD MBBS
23 RANAPANGA SRIDHAR PRANITHA MEDICAL COLLEGE ,KARIMNAGAR MBBS
24 ONTERU NARESH RVM MEDICAL COLLEGE ,MEDAK MBBS
25 POTHULA AJAY KUMAR RVM MEDICAL COLLEGE ,MEDAK MBBS
26 KOTHAPALLY MADHURIMA RVM MEDICAL COLLEGE ,MEDAK MBBS
27 KATHULA JEEVAGNI ESIC MEDICAL COLLEGE ,HYDERABAD MBBS
28 JASHNAVILATHA BHASKAR MEDICAL COLLEGE ,MOINABAD MBBS
29 D.NIRMALA KASTHURI MEDICAL COLLEGE ,GUNTUR MBBS

( MBBS & BDS (2016-2017))

Sl. No Name of the student ALLOTED COLLEGE Course
1 S.Prabhas Gandhi Medical college MBBS
2 I.Farheen Rangaraya Medical college MBBS
3 B.Deekshith Kakatiya medical college MBBS
4 P.Bhavani Gandhi Medical college MBBS
5 V.Harish Rajiv Gandhi Medical college MBBS
6 N.Prashanth kakatiya Medical College MBBS
7 B.Ajay Rajiv Gandhi Medical college MBBS
8 K.Durgeshwari Rajiv Gandhi Medical college MBBS
9 P.Ranjith Ananthapuram Govt.Medical College MBBS
10 R.A.Soundarya Govt.Medical College Mahaboob Nagar MBBS
11 B.Arun Kumar Govt.Medical College Mahaboob Nagar MBBS
12 G.Sunitha Siddharatha Medical College MBBS
13 G.Sushma Baby Mamatha College MBBS
14 G.Manasa Mamatha College MBBS
15 A.William carey Vishwa bharathi Medical College MBBS
16 B.Krishna Prasad Rajiv Gandhi Medical College MBBS
17 M.Vimala S.V.S Mahaboob Nagar MBBS
18 D.Amulya Mediciti Ganpur MBBS
19 K.Rahul Mamatha Medical College MBBS
20 G.Tilak Prathima Medical College MBBS
21 T.D.Chaitanya Lahari Prathima Medical College MBBS
22 M.Prathyusha M.N.R Sangareddy MBBS
23 A.Evangelina P.E.S Instuite of Medical Science and Research Foundation MBBS
24 M.Sandhya Khamineni Medical College MBBS
25 K.Penna Kumar Maheahwara Medical College MBBS
26 A.Vijay Bushan Maheahwara Medical College MBBS
27 M.Priya Megana Instuite of Dental Sciences BDS
28 G.Vasanth Mamatha Dental College BDS
29 B.Sai Ramesh Mamatha Dental College BDS
30 N.Bharathi S.V.S Instuite of Dental College BDS
31 M.Alekhya Paniniya Dental College BDS
32 K.Raju Paniniya Medical College BDS
33 M.Joshna Mamatha Dental College BDS
34 N.Rahul Paniniya Dental College BDS
35 CH.Sahathi Mamatha Dental College BDS
36 Ch.Mounika Anil Neerukonda Dental College BDS
37 D.Divya Shree Sri Sai Dental College Vikarabad BDS

( MBBS & BDS (2015-2016))

Sl. No Name of the student ALLOTED COLLEGE Course
1 E.Tharun Kumar RVM Medical college Medak (dist) MBBS
2 A.Chaithnaya RVM Medical college Medak (dist) MBBS
3 M.Srikanth Govt medical college Mahaboob Nagar MBBS
4 K.Pavan Mahavir Medical college vikarabad MBBS
5 G.Krupa Latha Kamineni Institute of Medical science Narketpally MBBS
6 K.Ganesh Gandhi Medical College Secundrabad MBBS
7 B.Venkatesh C.Anandrao Institute of Medical Sciences Karimnagar MBBS
8 K.Sharon Rose Govt. Medical college Mahaboob Nagar MBBS
9 G.sandhya Bhaskar Medical College Moinabad RR(dist) MBBS
10 Navaneeth Kumar Govt.Medical College Mahaboob Nagar MBBS
11 Y.Anjaneylu Chittor Medical College MBBS
12 A.Surya Prakash Bhasakar Medical College MBBS
13 V.Praveen Kumar Gandhi Medical College Secundrabad MBBS
14 S.Sai Teja Jipmer Pandicheury MBBS
15 N.Karthik Kamineni Institute of Medical Science Narketpally MBBS
16 G.Vinay Kumar Govt. Medical College Mahaboob nagar MBBS
17 R.Vidya sagar Naik Prathima Institute of medical science MBBS
18 G.Yuva Raj Osmania Dental College MBBS
19 D.Jaswanth Kamineni Institute of Medical Science Narketpally MBBS
20 G.Kartheek Naik Kamieni Institute Medical Science MBBS
21 J.Shilya Geethika Bhaskar Medical College Moinabad RR(Dist) MBBS
22 Kanakam Daniel Bhaskar Medical College Moinabad RR(Dist) MBBS
23 T.Olive Jolly M.N.R Medical College MBBS
24 G.Sunitha SVS Dental College Mahaboob Nagar MBBS
25 K.Rahul SVS Dental College Mahaboob Nagar MBBS
26 K.Penna Kumar M.N.R Dental College MBBS

(BAMS/BHMS 2018-19)

Sl. No Name of the student ALLOTED COLLEGE Course
1 A PRASHANTH GOVT. COLLEGE OF MOMEO SCIENCE, HYD HOMEOPATHY
2 Z ANITHA MNRS HOMEOPATHY MEDICAL COLLEGE, SANGAREDDY HOMEOPATHY
3 S SAI AKANKSHA MNR EDUCATIONAL TRUST, HYD AYUSH
4 K. MADHU GNMC, HYD AYUSH
5 M ARUNA AYURVEDIC COLLEGE WARANGAL AYURVEDIC
6 BOTLA SAMATHA AYURVEDIC COLLEGE WARANGAL AYURVEDIC
7 J MUNENDER GOVT AYURVEDIC COLLEGE, WARANGAL AYURVEDIC
8 BYAGARI MAHANANDA BUMS - BEACHLOR OF UNANI MEDICINE AND SURGERY, HYDERABAD UNANI

DELHI UNIVERSITY 2019

Sl. No NAME OF THE STUDENT COURSE COLLEGE
1 SANKLAPUR ANUSHA B.SC COMPUTER HANS RAJ
2 Podili Vishnu sai B.sc Phy +CS HANS RAJ
3 Mohammed Asif ali B.Sc Maths HANS RAJ
4 Gaganam Mohan B.sc Phy +CS HANS RAJ
5 Cherkupalli Prashanth B.sc Zoology HANS RAJ
6 Dasari Nithish kumar B.sc Zoology HANS RAJ
7 Maamidi Chandu B.sc(H) Computer HANS RAJ
8 Pothuraju Manohar B.sc Zoology HANS RAJ
9 Gandham Mahesh B.sc(H) Computer HANS RAJ
10 Godempalli Abhishek B.Sc(H) Botony Ambedkar University Delhi
11 Kondani Aravind B.SC COMPUTER HANS RAJ
12 Pasula Ramesh B.Sc(H) Botony HANS RAJ
13 Mulkalla Pavan B.Sc(H)Computer HANS RAJ
14 Munari John wesley B.Sc(H) Botony HANS RAJ
15 Naguri Shyam Joel B.Sc (H) Anthro HANS RAJ
16 Korthe Thirupathi B.sc.Stat Hindu
17 Balupati Gopal B.Sc(H) Botony Hindu
18 Godishala Tharun B.scH) Stat Hindu
19 Daadimalla Srikanth B.sc(H)Stat Hindu
20 Kabalapaly Jagan B.Sc(H) Botony Hindu
21 Bokka Pravardhan B.Sc(H) Botony Hindu
22 Methari symophonia B.sc Zoology dualtram
23 Makula Shanti Botony Miranda
24 Pole Tharun Teja B.Sc life science Ramjas
25 Kolli Chethan sai B.sc Chemistry Ramjas
26 Madugula Prasangee pal B.sc Zoology Ramjas
27 Mandha Sudheer B.Sc phy + EEE Ramjas
28 Pagilla sri Harivas charan B.sc Computer Keshav Maha Vidyalaya
29 Rasamalla Teja B.Sc life science Sri Venkateshwara College

DELHI UNIVERSITY 2018

Sl. No NAME OF THE STUDENT COURSE COLLEGE
1 Addanki Akarsh B.Sc(H)Mat Ramjas
2 Sangani Kalpana B.Sc(H)Chem Ramjas
3 Taidala Naresh Kumar B.Sc(H)Chem Ramjas
4 Mondithoka Navya B.Sc(H)Chem Ramjas
5 Gajjela Lavanya B.Sc(H)Bot Ramjas
6 Pottala Anusha B.Sc(H)Bot Ramjas
7 Madasi Prasanna B.Sc(H)Mat Ramjas
8 Gandikota Sai Ram B.Sc(P) Ramjas
9 Doddi Vani B.sc(H)Zoo Ramjas
10 Donpala Nava Kumar B.Sc(H)Stat Ramjas
11 Paidivari Raju B.sc(H)Zoo Ramjas
12 Puppala Prem Kumar B.sc(H)Zoo Hindu
13 Muneppa Raju B.Sc(H)Mat Hindu
14 Likki Sravani B.Sc(H)Bot Hindu
15 Mareedu Satheesh B.Sc(H)Mat Hindu
16 Nama sunny B.sc(H)Zoo Hindu
17 V. Prasanna Latha B.Sc(H)Bot Hindu
18 Gaddala AvinashMahanthi B.sc(H)Zoo Hindu
19 Cheeturi Chidambaram B.Sc(H)Phy Hindu
20 Akkamolla Emmanuel B.Sc(H)Bot Hindu
21 Ramcha Dinesh B.Sc(P) Hindu
22 Guguloth Naveen B.sc(H)Zoo Hindu
23 Usnagari Sandeep B.Sc(H)Mat Hindu
24 Aduri Rakesh B.Sc(H)Chem Hansraj
25 Kande Soujanya B.Sc(H)Cs Hansraj
26 Manda Uday Kumar B.Sc(H)Cs Hansraj
27 Gaddamidi sahithi B.Sc(H)Cs Hansraj
28 Mondi Sowmya B.Sc(H)Bot Hansraj
29 Narsigalla Sheela B.Sc(H)Chem Miranda
30 Thalla Preethi B.Sc(H)Mat Miranda
31 E.Punnami Rani B.Sc(P) Hindu
32 Sathpadi Vennela B.Sc(P) Miranda
33 Thudumu Shalini B.Sc(P) Miranda
34 Bashipangu Anusha B.Sc(P) Miranda
35 Kommu Madhvi B.Sc(H)Mat Miranda
36 Perka Shivaji B.sc(H)Zoo Hindu
37 Telugu Chakravarthi B.sc(H)Zoo Hindu
38 Alega Karthik B.Sc(H) Phil Hindu
39 Gali Ravali B.Sc(H)Phy Ramjas
40 Sushma Kammari B.Sc(H)Eng Miranda
41 L.Paramesh B.Sc(H)Mat Hindu
42 Namindla Bhargavi B.Sc(H)Bot Miranda
43 A Mallesh B.Sc(H)Bot Hansraj
44 Mekala Chandu B.Sc(H)Geo Hansraj
45 Mandula Sharath Kumar B.Sc(H)Chem Hansraj
46 Pooja Gajbhave B.Sc(H)Stat LSR
47 Aerpula Salmanraj B.sc(H)Zoo Hindu
48 P.Sowmya B.Sc(H)Mat Hindu
49 Siluveru Sushmitha B.Sc(H)Mat Hindu
50 Vukkurthi Shushma B.Sc(P) phy+CS Miranda
51 Mallepogu Jyosna B.Sc(H)Mat Ambedakar
52 Pappula Manasa B.Sc(H)Bot Hindu
53 Dasari Gopi B.Sc(H)Mat Hansraj
54 K.Prabhaker B.Sc(H)Mat SVC
55 Enabarla Raju B.Sc(H)Mat Hindu

DELHI UNIVERSITY 2017

Sl. No NAME OF THE STUDENT COURSE COLLEGE
1 Sandypogu Nagaraju B.Sc(H)Bot Hindu
2 B. Jeevana Jyothi B.Sc(H)Mat Miranda
3 Gampala Pranavi B.Sc(H)Mat Miranda
4 Komire Sai Kumar B.Sc(H)Chem Ramjas
5 Gaddala Divya B.Sc(H)Stat Hindu
6 K Vivekananda B.Sc(H)Mat Hindu
7 Perka Shivaji B.sc(H)Zoo Hindu
8 Usnagari Sandeep B.Sc(H)Mat Hindu

INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND RESEARCH 2018

Sl. No NAME OF THE STUDENT COURSE
1 BANAWATH PRIYANKA INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND RESEARCH BHOPAL
2 T.VARAPRASAD INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND RESEARCH PUNE
3 V.KAVITHA RIE,MYSORE
4 P.PUSHPALEELA RIE,MYSORE
5 A.PRANATHI RIE,MYSORE

Central Universities 2020

Sl. No NAME OF THE STUDENT University Course
1 Danasari Anvesh Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
2 Bathula Aharnisha Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
3 Bandi Ashwini Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
4 Thulla Ashwitha Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
5 Arolla Bhavani Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
6 Jarpula Geethanjali Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
7 Kethavath Gnaneshwar Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
8 Amgoth Harika Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
9 E Harshitha Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
10 Munavath Hiralal Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
11 Bhukaya Jansi Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
12 Kodapa Manasa Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
13 Kursam Nikhitha Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
14 Pathulothu Nikitha Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
15 Elleandula Pallavi Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
16 Ajmera Soumya Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
17 Talari Sravani Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
18 Banoth Sujatha Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
19 R Sunil Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
20 Mangalaram Tapasvi Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
21 Puttala Thriveni Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
22 Bejjam Vennela Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
23 Dooda Vyshnavi Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
24 P Anil Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
25 Rathlavath Anil Kumar Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
26 Nenavath Aravind Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
27 Banothu Mounika Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
28 Lavadya Avinash Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
29 Karantothu Bhavani Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
30 B Sravani Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
31 Eslavath Devender Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
32 Ka Kumar Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
33 A Jayamma Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
34 J Menaka Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
35 Ch Pravalika Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
36 B Rajendar Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
37 V Rajesh Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
38 L Sangeetha Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
39 Gadepaka Mohan Krishna Chiranjeevi Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
40 Rathod Swaroopa Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
41 P Siddu Nayak Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
42 Ramavath Srikanth Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
43 Amgoth Tharun Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
44 Mudavath Vinod Kumar Banaras Hindu University B.Sc (Hons) Bio
45 A Sammakka Regional Institute of Education (RIE) Integrated M.Sc B.Ed
46 B Priyanka Regional Institute of Education (RIE) Integrated M.Sc B.Ed
47 K Shirisha Regional Institute of Education (RIE) Integrated M.Sc B.Ed
48 A Jayamma Regional Institute of Education (RIE) Integrated M.Sc B.Ed
49 T Madhavi Regional Institute of Education (RIE) Integrated M.Sc B.Ed
50 A Bhavani Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
51 G Maneesha Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
52 A Aharnisha Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
53 E Harshitha Central University of Rajasthan B.Sc (Hons) Bio
54 B Soni Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
55 G Manichandana Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
56 B Durga Prasad Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
57 B Laban Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
58 N Prathysha Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
59 M Lavanya Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
60 V Bhuvaneswari Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
61 B Vennela Central University of Rajasthan Integrated M.Sc
62 S.Soumya Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
63 S Sucharicha Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
64 M Poojitha Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
65 M Akhila Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
66 K Anjali Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
67 M Vijay Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
68 K Indu Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
69 J Akanksha Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
70 K Kapil Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
71 R Raju Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
72 N Harish Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
73 L Vinod Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
74 V Avinash Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
75 E Ankhitha Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
76 Matam Pavithra Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
77 Gurram Niharika Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
78 Velgonda Kusuma Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
79 V Pravalika Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
80 G Lavanya Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
81 K Samarpana Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
82 B Shruthi Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
83 G Mery Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
84 N Raj Kumar Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
85 I Srinivas Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
86 E Bindu Gokhale Institute of Politics & Economics B.Sc Economics
87 B Nikhitha Institute of Mathematics & Applications Bhubaneswar B.Sc.(H) Mathematics & Computing
88 M Praharsha Institute of Mathematics & Applications Bhubaneswar B.Sc.(H) Mathematics & Computing
89 A Varun Kumar Pondicherry Central University Integrated M.Sc
90 E Devendar Pondicherry Central University Integrated M.Sc
91 R Anil Kumar Pondicherry Central University Integrated M.Sc
92 P Rahul Pondicherry Central University
93 Y Akanksha Pondicherry Central University
94 K Manjula Pondicherry Central University Integrated M.Sc
95 V Rajesh Pondicherry Central University Integrated M.Sc
96 P Anil Pondicherry Central University Integrated M.Sc
97 J Menaka Pondicherry Central University Integrated M.Sc
98 A Aishwarya Pondicherry Central University Integrated M.Sc
99 Jadov Menaka Tezpur Central University Integrated M.Sc. Mathematics
100 Chapra Pravalika Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Mathematics
101 Pendur Panchaphula Tezpur Central University Integrated M.Sc. Mathematics
102 Gajjala Kalyani Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Chemistry
103 Edamyakala Anusha Tezpur Central University Integrated dual B.Sc.& M.Sc. Chemistry
104 Jangili Soumya Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Physics
105 Medari Mounika Tezpur Central University Integrated M.Sc. Chemistry
106 G Nageshwari Nag Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Mathematics
107 Muske Praharsha Tezpur Central University Integrated dual B.Sc.& M.Sc. Chemistry
108 Budagam Poojitha Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Physics
109 Maisa Navitha Tezpur Central University Integrated M.Sc. Mathematics
110 Pallerla Vineela Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Mathematics
111 Jalari Shiva Sathwik Tezpur Central University Integrated M.Sc. Physics
112 Jittaboina Ramu Tezpur Central University Integrated M.Sc. in Mathematics
113 Dyagala Sneha Tezpur Central University Integrated M.Sc. Mathematics
114 Kandhuri Sravani Tezpur Central University Integrated dual B.Sc.& M.Sc. Chemistry
115 Rathod Praneetha Tezpur Central University Integrated M.Sc. Mathematics
116 Kattela Sandhya Rani Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Mathematics
117 Gurram Niharika Tezpur Central University Integrated M.A. English
118 Baikadi Srilatha Tezpur Central University Integrated M.Sc. Mathematics
119 L Sangeetha Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Mathematics
120 Kammari Anusha Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Mathematics
121 Dudikatla Karthik Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Physics
122 Kavali Manjula Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Mathematics
123 G Bhoomika Tezpur Central University Integrated dual B.Sc.& M.Sc. Chemistry
124 D Shirisha Tezpur Central University Integrated dual B.Sc.& M.Sc. Chemistry
125 M Simhadri Tezpur Central University Integrated dual B.Sc.& M.Sc. Chemistry
126 K Dharani Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. in Mathematics
127 A Bhavani Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Mathematics
128 Ch Laxmiprasanna Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Mathematics
129 B Nikhitha Tezpur Central University Integrated M.Sc. Physics
130 M Sruthi Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Physics
131 S Shiva Kumar Tezpur Central University Integrated B.Sc. B.Ed. Physics
132 Y. Madhuravani Krea University B.Sc (Econometrics)
133 K. Aditi Krea University B.Sc (Hons)
134 B. Divya Krea University B.Sc (Econometrics)
135 A. Ramyavani Rajasthan Central University Integrated M.Sc(Econometrics)
136 T. Sushmitha Rajasthan Central University Integrated M.Sc(Econometrics)

Central Universities 2019

Sl. No NAME OF THE STUDENT University Course
1 Y.MUKESH RUSHI IHM CHENNAI BSC(IN H/HA)
2 RATHOD PRAKESH IHM CHENNAI BSC(IN H/HA)
3 THOTAMALLA VIVEK IHM CHENNAI BSC(IN H/HA)
4 VADTHYA SHIVANI IHM CHENNAI BSC(IN H/HA)
5 T.SINDHUSRI IHM THIRUVANANTHAPURAM BSC(IN H/HA)
6 ALIGE YAKOB IHM THIRUVANANTHAPURAM BSC(IN H/HA)
7 JUMIDI.CHAITHANYA IHM HYDERBAD BSC(IN H/HA)
8 A.VANTITHA IHM HYDERBAD BSC(IN H/HA)
9 VENKATESH JINKA DR.YSR NATIONAL INSTITUTE OF TOURISM AND HOSPITALITY MANAGEMENT (HYDERABAD GACCHIBOWLI) BSC(IN H/HA)
10 M.MANASA RIE,MYSORE BSC.BED(PCM)
11 G.MADHURI RIE,MYSORE BSC.BED(CBZ)
12 KURELLA SRAVANI INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND REASEACH TIRUPATI BS-MS DUAL DEGREE
13 MADDELA NAVYA SRI INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND REASEACH TIRUPATI BS-MS DUAL DEGREE
14 P.SHIRISHA INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND REASEACH MOHALI BS-MS DUAL DEGREE
15 JARUPULA SAVITHRI INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND REASEACH MOHALI BS-MS DUAL DEGREE
16 V.SWAPNA INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND REASEACH MOHALI BS-MS DUAL DEGREE
17 P.KEERTHI INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND REASEACH MOHALI BS-MS DUAL DEGREE
18 N.SHASHIPREETHAM INDIAN INSTITUTE OF SCIENCE EDUCATION AND REASEACH MOHALI BS-MS DUAL DEGREE
19 THONTA VANAJA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1ST YEAR EARTH SCIENCE
20 KONDETI POOJITHA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1ST YEAR EARTH SCIENCE
21 MACHARLA KALYANI PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1ST YEAR EARTH SCIENCE
22 GANGADHARA PRAMODH KUMAR PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1ST YEAR EARTH SCIENCE
23 MYAKALA RAKESH PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE,YEAR MATHS
24 EDURINTI PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR CHEMISTRY
25 THIMMANNOLLA PRAVALIKA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR PHYSICS
26 DHARAVATH VIJETHA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR PHYSICS
27 CHINTHAKAYALA AJAY PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR PHYSICS
28 ANANTHULA VIJAY PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR STATISTICS
29 KUMMARI SOUJANYA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR STATISTICS
30 THALKALA AKANKSHA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR STATISTICS
31 JARAPALA PALLAVI PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR STATISTICS
32 UYIKA SHYAMALATHA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR MATHS
33 BANDA DEEPIKA PONDICHERRY CENTRAL UNIVERSITY INTEGRATED COURSE, 1 ST YEAR MATHS
34 NAGELLY DEEPTHI UNIVERSITY OF HYDERABAD I.M.SC OPTOMETRY AND VISION SCIENCES
35 KASA DIVYA UNIVERSITY OF HYDERABAD I.M.SC OPTOMETRY AND VISION SCIENCES
36 T. MAHESH CENTRAL UN IVERSITY OF KARNATAKA, KALABURGI, 585314 INT. BSC MSC 1

Central Universities 2018

Sl. No NAME OF THE STUDENT University Course
1 ERNI ANJALI Pondicherry BSC.BED(CBZ)
2 MANASA PEDDASANJANNA Pondicherry INTEGRATED COURSE, MATHS
3 KALALI RUPA Pondicherry INTEGRATED COURSE, COMPUTER SCIENCE
4 DHARAVATH ANIL Pondicherry INTEGRATED COURSE, COMPUTER SCIENCE
5 RAVULAPALLY SHRUTHI Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR COMPUTER SCIENCE
6 RAYI JYOTHIRMAI Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR STATISTICS
7 BODA SRAVANTHI Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR STATISTICS
8 NALAGONDA DEEPIKA Pondicherry INTEGRATED COURSE, STATISTICS
9 THATIKAYALA DILEEP KUMAR Pondicherry INTEGRATED COURSE, STATISTICS
10 MATLA RENUKA Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR STATISTICS
11 CHINTHALA SANDEEP KUMAR Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR PHYSICS
12 AKULAPALLY PRATHYUSHA Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR PHYSICS
13 KANDURI MANISHA Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR CHEMISTRY
14 METHARI JOEL PAUL Pondicherry INTEGRATED COURSE, CHEMISTRY
15 T. SANDHYA Pondicherry INTEGRATED COURSE, CHEMISTRY
16 KOREPU SANDHYA Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR EARTH SCIENCE
17 BADINAPALLY SUSHMITHA Pondicherry INTEGRATED COURSE, EARTH SCIENCE
18 MANKALI USHA RANI Pondicherry INTEGRATED COURSE, EARTH SCIENCE
19 METHARI SRIKANTHI Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR EARTH SCIENCE
20 SIDDALA KUMAR Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR EARTH SCIENCE
21 KORRA RAKESH Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR EARTH SCIENCE
22 MALOTH KARTHIK Pondicherry INTEGRATED COURSE, 2ND YEAR EARTH SCIENCE
23 BHUKYA SRIKANTH Pondicherry INTEGRATED COURSE, POLITICAL SCIENCE
24 R SRUTHI IHM HYDERBAD BSC(IN H/HA)
25 V.KAVITHA RIE,MYSORE BS_MS DUAL DEGREE SECOND YEAR�
26 P.PUSHPALEELA RIE,MYSORE MSC.ED(PHYSICS)
27 A.PRANATHI RIE,MYSORE MSC.ED(CHEMISTRY)

Azim Premji University 2018-19

Sl. No NAME OF THE STUDENT Course
1 Shonti Sai Sri Panvi Mathematics (B.Sc.)
2 Byagari Bhanuprasad Physics (B.Sc)
3 Mounika Mathangi Biology (B.Sc. B.Ed.)
4 Patle Quatchita Ratna Mathematics (B.Sc.)
5 Gujjeri Sudharshan Mathematics (B.Sc.)
6 Yerra Prathish Kumar Physics (B.Sc. B.Ed.)
7 Gajjala Suresh Mathematics (B.Sc.)
8 Vanguru James Mathematics (B.Sc.)
9 Chinthakayala Ajay Mathematics (B.Sc.)

Azim Premji University 2017-18

Sl. No NAME OF THE STUDENT Course
1 Birru Raj Kumar Physics (B.Sc)
2 Rajesh Bethala Biology (B.Sc)
3 Ajaysurya Sunkari Biology (B.Sc)
4 Srikanth Kothakurva Physics (B.Sc)
5 Talari Praveen Biology (B.Sc)
6 Gali Reecha Biology (B.Sc)
7 Gadari Srinivas Biology (B.Sc)
8 Nandipati Bharath Physics (B.Sc)
9 Vantepaka Saipriya Biology (B.Sc)
10 Gaddameedi Purushotham Biology (B.Sc)
11 Thalari Jeevan Kumar Biology (B.Sc)
12 Pothuraju Krishnaveni Biology (B.Sc)
13 Kondagorlasusmitha Physics (B.Sc)
14 Chaatla Tejasri Biology (B.Sc)
15 Ramavath Swarnalatha Physics (B.Sc)
16 Pendyala Pavani Biology (B.Sc)
17 Danapagari Sandhya Physics (B.Sc)
18 Nunavath Gandhi Physics (B.Sc)
19 Garnepudi Venkat Physics (B.Sc)

Azim Premji University 2016-17

Sl. No NAME OF THE STUDENT Course
1 Pilli Raju Physics (B.Sc)
2 Perka Sai Harish Kumar Biology (B.Sc)
3 Ranapangu Naveen Physics (B.Sc)
4 Gajjalagari Naveen Kumar Physics (B.Sc)
5 Bandi Akhila Sree Biology (B.Sc)
6 Mesa Narsana Physics (B.Sc)

Azim Premji University 2015-16

Sl. No NAME OF THE STUDENT Course
1 Sandhya Sulomi Biology (B.Sc)
2 Priyanka Physics (B.Sc)
3 Sravani Kanchari Biology (B.Sc)
4 Sandhya G Physics (B.Sc)
5 Hemanth Kumar M Biology (B.Sc)
6 Vinod Birudula Physics (B.Sc)
7 Venkatesh M Biology (B.Sc)
8 Manasa Arumulla Biology (B.Sc)
9 Iswarya Onteru Biology (B.Sc)
10 Sharon Aekula Biology (B.Sc)
11 Srija Sigiri Biology (B.Sc)
12 Ajay Palle Physics (B.Sc)
13 Madhu Thalari Biology (B.Sc)
14 Sai Mounika Beesa Physics (B.Sc)
15 Varalaxmi Kommu Physics (B.Sc)
16 Vidyavathi Danapagari Biology (B.Sc)
17 Amarendar Begari Physics (B.Sc)
18 Rahul Mukkera Biology (B.Sc)
19 Valigi Pavani Biology (B.Sc)
20 Gunda Vamshi Biology (B.Sc)
21 Domala Akshara Physics (B.Sc)

National Institutes of Technology

Sl. No NAME OF THE STUDENT Institution
1 SRAVAN KUMAR K NIT ALAHABAD
2 PREM KUMAR M NIT WARANGAL
3 SUNIL B NIT CALICUT
4 GIRI PRASAD N NIT SURATHKAL
5 SACHIN N NIT WARANGAL
6 HOTHRIK B NIT GOA
7 SHEKHAR N NIT AGARTHALA
8 DILEEP NIT NAGPUR
9 K SUMANTH NIT MEGHALAYA
10 B VAMSHI NIT ALLAHABAD
11 S SANTHOSH KUMAR NIT NAGPUR
12 P MADHU NIT CALICUT
13 GODISELA LAXMI PRASANNA NIT TRICHY
14 KATHI SATHWIKA NIT WARANGAL
15 GAJJALA BHANUPRASAD NIT WARANGAL
16 G NAVEEN NIT SURATHKAL
17 M UPENDRA NIT CALICUT
18 DONGRI JUGESHWAR NIT CALICUT
19 GUGULOTH KALYAN NIT RURKELA
20 JADHAV AISHWARYA NIT RURKELA
21 VADDEPALLI AHKIL NIT SURAT
22 PODAPANGI KAVYA NIT ANDRA PRADESH
23 SRI DIVYA NIT SILCHAR
24 AKUDARI MAMATHA NIT AGARTHALA
25 B PRUDVI RAJ NIT AGARTHALA
26 SAI KIRAN K NIT BHALPUR
27 BANAVATH SATISH NIT DURGAPUR
28 VARDHAN J IIIT RAIPUR
29 PRASANTH B IIIT HIMACHAL PRADESH
30 SAI SARVAN B IIIT KHANPUR
31 G SRINIVAS IIIT BHAGAL PUR

Indian Institute of Technology & National Institute of Foundry and Forge Technology

Sl. No NAME OF THE STUDENT Course Year Institution
1 D.PAVEEN KUMAR B.TECH ELECTRICAL ENGINEERING 2019 ISMU DHANBAD
2 RAJINIKESH VARDHAN ENGINEERING PHYSICS 2019 IIT HYDERABAD
3 MOHET PULIPAKA CIVIL ENGINEERING 2019 IIT THIRUPATHI
4 A.VENKATESH COMPUTER SCIENCE 2019 IIT CHENNAI
5 SHASHI KUMAR CSE 2019 IIT INDORE
6 ANVISH SHANIGARAPU APPLIED GEOLOGY 2019 IIT KHARAGPUR
7 JAYANTH EEE 2019 IIIT BHUVANESHWAR
8 HAREESHWAR MATERIAL SCIENCE 2019 IIT KHARAGPUR
10 RAVI CIVIL ENGINEERING 2019 IIT PALAKKED
11 VIDWAN GAGAN .P ECE 2019 IIT BHUVANESHWAR
12 J. PANDU CSE 2018 IIT KHARAGPUR
13 K.BHASKAR CSC 2018 IIT BHUVANESHWAR
14 RAMESH CHANDRA B TEACH MATHS & COMPUTING 2018 IIT KHANPUR
15 M.NIKHIL MATHAMATICS &COMPUTER SCIENCE 2017 IIT KHARAGPUR
16 R.GOUTHAM PHARMACETICS 2017 IIT BHU Varanasi
17 KARTHIK KUMAR CIVIL ENGINEERING 2017 IIIT KALYANI
18 M.KARTHIK EEE 2017 IIT KHARAGPUR
19 K.BHOPYA NAIK EARTH SCIENCE 2017 IIT KHANPUR
20 J.SAGAR MECHANICAL ENGINEERING 2016 IIT PATNA
21 T.AKHIL MINING MACHINERY ENGINEERING 2016 ISMU DHANBAD
22 P SRINIVAS METALLURGICAL ENGINEERING 2016 IIT BOMBAY
23 P. SRIDHAR RAIDU METALLURGICAL ENGINEERING 2016 IIT BOMBAY
24 D.KRISHNA MURTHY BIO ENGINEERING 2016 IIT CHENNAI
25 K.BASAVA RAJU BIO ENGINEERING 2016 IIT CHENNAI
26 M SRINU METEEALLURGICAL ENGINEERING 2016 NIFFT, RANCHI
27 P.PRADEEP MANUFACTURE ENGINEERING 2016 NIFFT, RANCHI
28 V.DEEPIKA MANUFACTURE ENGINEERING 2016 NIFFT, RANCHI
29 VINOD KUMAR METEEALLURGICAL ENGINEERING 2016 NIFFT, RANCHI
30 N.KAVERI METEEALLURGICAL ENGINEERING 2016 NIFFT, RANCHI
31 M.AKILA MANUFACTURE ENGINEERING 2016 NIFFT, RANCHI
32 B.PEDDI RAJU B.TECH ELECTRICAL ENGINEERING 2016 IISER PUNE
33 L.SANTHOSH KUMAR CSE 2015 IIT PATNA
34 B.VIDHYASAGAR CHEMICAL ENGINEERING 2015 IIT PATNA
35 J.RAJESHWAR MECHANICAL ENGINEERING 2015 IIT PATNA
36 P.KIRAN MINERAL ENGINEERING 2015 ISMU DHANBAD
37 P.ESHWAR B.TECH 2015 IIT BILASPUR
38 B.NIRANJAN MANUFACTURE ENGINEERING 2015 NIFFT, RANCHI
39 B. SRIKANTH METEEALLURGICAL ENGINEERING 2015 NIFFT, RANCHI
40 G RAJUKUMAR MANUFACTURE ENGINEERING 2015 NIFFT, RANCHI
41 D.SRIKANTH MATHS&COMPUTING 2014 ISMU DHANBAD
42 G.ANIL MINERAL ENGINEERING 2014 ISMU DHANBAD
43 D.VINOD KUMAR AGRICULTURE & FOOD ENGINEERING 2014 IIT KHARAGPUR
44 K.PRAVEEN KUMAR B.PHARMACY 2014 IIT BHU Varanasi
45 T.NAVYA B.PHARMACY 2014 IIT BHU Varanasi
46 N. SANDEEP KUMAR AEROSPACE ENG 2014 IIST THIRUVANANTHAPUR
47 V.MANI KUMAR INTEGRATED M.Sc 2014 IISER THIRUVANTHAPURAM
48 B.SAI KUMAR NAIK B.S&M.S 2014 IISER THIRUVANTHAPURAM
49 S.NARESH PHYSICAL SCIENCE 2014 IIST THIRUVANANTHAPUR
50 B.GANESH MANUFACTURE ENGINEERING 2014 NIFFT, RANCHI
51 B.SHIVA KUMAR METEEALLURGICAL ENGINEERING 2014 NIFFT, RANCHI
52 G. LOKESH MANUFACTURE ENGINEERING 2014 NIFFT, RANCHI
53 P.CHINNAPEDAHAI MANUFACTURE ENGINEERING 2013 NIFFT, RANCHI
54 M.SRINIVASULU MANUFACTURE ENGINEERING 2013 NIFFT, RANCHI
55 S. KIRAN MANUFACTURE ENGINEERING 2013 NIFFT, RANCHI
56 S.PAVAN CHEMICAL ENGINEERING 2013 IIT KHANPUR
57 A.SANJEEV BABU B.S 2013 IIT KHANPUR
58 R.SUDHAKAR INTEGRATED M.SC CHEMISTRY 2013 IIT KHANPUR
59 V.YELLESH KUMAR MATERIAL ENGINEERING 2013 IIT ROORKEE
60 SAI KRISHNA MATHS&COMPUTER 2013 ISMU DHANBAD
61 D.PRASHANTH MINING ENGINEERING 2013 ISMU DHANBAD
62 CH.RAKESH BABU MECHANICAL ENGINEERING 2013 IIT DELHI
63 P.MIDHUN KUMAR MINERAL ENGINEERING 2013 ISMU DHANBAD
64 B.NAVEEN KUMAR B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
65 K.MAHENDER B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
66 E.RAMA RAJU B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
67 K.MOUNIKA B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
68 B.NIRANJAN B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
69 CH SANDHYA B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
70 N.KAVERI B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
71 CH.SUDHAKER B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
72 V.RAJSHEKAR B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
73 PREM KUMAR B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI
74 V.SRIKANTH CHAKRAVARTHI B.TECH 2012 NIFFT, RANCHI

TELANGANA SOCIAL WELFARE RESIDENTIAL EDUCATIONAL INSTITUTIONS SOCIETY:HYDERABAD CONSOLIDATED LIST OF APPLICANTS WHO SECURED ADMISSIONS IN Engineering & Technical courses 2020

Sl. No NAME OF THE STUDENT University Course
1 E .Devendar Central University of Haryana B-Tech Engineering
2 R Anil Kumar Central University of Haryana B-Tech Engineering

2018-2019

Sl. No NAME OF THE STUDENT University Course
1 G.RAJESH KORUTLA VETERINARY
2 PEDDASAIGARI ALAIKYA KORUTLA VETERINARY
3 P.ALAIKYA WARANGAL Ag.BSc
4 P.LAXMI PRASANNA KARIMNAGAR POLASA AG. UNIVERSITY Ag.BSc
5 YETHINDRA KORUTLA Ag.BSc
6 M.SHAKER RAJENDRANAGAR Ag.BSc
7 G SHRUTHI LAYA JAYASHANKAR UNIVERSITY CIRICILLA Ag.BSc
8 K RAKESH JAYASHANKAR UNIVERSITY COLLEGE, AG. BSC Ag.BSc
9 J MOUNIKA JULAPALLY B.Sc, Forestry
10 APOORVA MAHARASTRA ICAR

2017-18

Sl. No NAME OF THE STUDENT University Course
1 ESAMPELLY DIVYAJYOTHI KORUTLA VETERINARY
2 V NEHA SAMYUKTHA WARANGL VETERINARY
3 HYMAVATHI WARANGAL VETERINARY
4 CH SHIVA KRISHNA WARANGAL Ag.BSc
5 RANADHEER KUMAR MAMIDIPALLY JAYASHANKARY Ag.BSc
6 R ANIL JAGITYAL Ag.BSc
7 G RUCHITHA WARANGAL Ag.BSc
8 B JHANSI SIRICILLA Ag.BSc
9 B PRAVEEN WARANGAL AG.B.Sc.
10 B ANAND RAJENDRANAGAR AG.B.Sc.
11 N RAKESH SIRICILLA AG.B.Sc.

International Association of Students in Economic and Commercial Sciences (AISECC )

Sl Name of the student TSWR Degree College Country visited Year
1 Gopu Chamundeshwari Devi Bhongir Poland 2020
2 U. Srijayanthi Ibrahimpatnam Poland 2020
3 Eedolla Renuka Nizamabad Poland 2020
4 P.Supriya Waranagal West Bahrain 2020
5 J.Sushma Karimnagar Bahrain 2020
6 Ch.Swathi MHBD Bahrain 2020
7 P Deepa Ibrahimpatnam turkey 2020
8 J.Srilekha Jagathgiri gutta Turkey 2020
9 M. Navya Karimnagar Turkey 2020
10 G.Deepika LB Nagar Turkey 2020
11 Reddymalla Bhavani Bhongir Russia 2020
12 R Ramadevi Ibrahimpatnam Russia 2020
13 P.Nissy Jagathgiri gutta Russia 2020
14 M.Lavanya LB Nagar Russia 2020
15 K Laxmi Prasanna Kothagudem Morroco 2020
16 Pranathi S Mahendra Hills Morroco 2020
17 Talari Sampurna Budvel Morocco 2020
18 K Sabitha Ibrahimpatnam Morocco 2020
19 Pusina Shirisha Nizamabad Morocco 2020
20 Telluri Jyothi Sangareddy Moracco 2020
21 S.Sruthi Khammam Egypt 2020
22 L Padmavathi Medak Egypt 2020
23 B Godavari Nirmal Egypt 2020
24 Dhavathe Deeksha Nizamabad Egypt 2020
25 Kurva Shashikala Sangareddy Egypt 2020
26 Manthani Sruthilaya Sircilla Egypt 2020
27 Pamena Rajeshwari Vikarabad Egypt 2020
28 Meherunnisa Begum Nizamabad Egypt 2020
29 Mounika P Mahendra Hills Egypt 2020
30 B.Supriya Kamareddy Egypt 2020
31 Ruchita chinthakauntla Sircilla Vietnam 2018
32 Indumathi Gudipati Warangal West Vietnam 2018
33 Sowjanya Paaleti Medak Sri Lanka 2018
34 Shivaleela Shivani LB Nagar Sri Lanka 2018
35 Sandhya Rani Ganishetty Armoor Sri Lanka 2018
36 G. Pavani Mahabubnagar Sri Lanka /NSBM 2018
37 Rajasri Maddela Jagityal Sri Lanka 2018
38 Pooja Peddy Warangal West Sri Lanka / NSBM 2018
39 Vimala Kunde Bhupalapally Sri Lanka 2018
40 Mamatha Ramtenki Mancherial Sri Lanka 2018
41 Anusha Mahendra Hills Poland 2018
42 Apeksha Peddlli Sircilla Poland 2018
43 Nelavani Sandhya Karimnagar Poland 2018
44 Sandhya Rani Sidipet Nepal 2018
45 Haritha Kombattini Ibrahimpatnam Nepal 2018
46 Neelima Lagishetty Sircilla Nepal 2018
47 Yesamma Medi Kothagudem Nepal 2018
48 Mounika Velpula Sidipet Nepal 2018
49 Neelima Mogili Ibrahimpatnam Nepal 2018
50 Naveena Aggimala Karimnagar Cambodia 2018
51 Shivani Vanam Sagareddy Cambodia 2018
52 Sridevi Kandukuri LB Nagar Cambodia 2018
53 Navneetha Donthula Nizamanad Cambodia 2018
54 Rupa Dharmsoth Jagathgirigutta Cambodia 2018
55 Jahnavi Elkapalli Ibrahimpatnam Cambodia 2018
56 Pratyusha Sathri Ibrahimpatnam Cambodia 2018
57 Perumalla Mary Nagarkurnool Cambodia 2018

International Fellowships

Sl Name of the student Name of the fellowship Country Year
1 B. Lavanya Keneddy-Lugar Student Youth Exchange Fellowship (YES) USA 2019
2 K Suresh Keneddy-Lugar Student Youth Exchange Fellowship (YES) USA 2019
3 M Nikitha Keneddy-Lugar Student Youth Exchange Fellowship (YES) USA 2019
4 Udaya Bhanu Community College Initiative Program (CCIP) USA 2019
5 Athidi Keneddy-Lugar Student Youth Exchange Fellowship (YES) USA 2018
6 A Sonia Keneddy-Lugar Student Youth Exchange Fellowship (YES) USA 2018
7 Supriya Keneddy-Lugar Student Youth Exchange Fellowship (YES) USA 2017
8 Saikumar Keneddy-Lugar Student Youth Exchange Fellowship (YES) USA 2017
9 Siddartha Keneddy-Lugar Student Youth Exchange Fellowship (YES) USA 2017
10 Sumalatha Keneddy-Lugar Student Youth Exchange Fellowship (YES) USA 2017
11 J.Srividya Community College Initiative Program (CCIP) USA 2017
12 D.Sushma Community College Initiative Program (CCIP) USA 2017
13 B.Chandra Kanth Community College Initiative Program (CCIP) USA 2017
14 M.Anand Harvard Summer Crossroads programme USA 2017
15 G.Pravalika Community College Initiative Program (CCIP) USA 2016

Centre for Human Security Studies (CHSS), 2020

Sl College Affiliation Name of the student Group
1 Warangal West KU A Rajini B.Com(G)
2 Suryapet MGU M.Jhansi MSCS
3 Warangal West KU V. PAVANI B.COM(CA)
4 Warangal West KU M. DIVYAJYOTHI MZC
5 Vikarabad OU POCHARAM PAVANI B.Sc (MSCS)
6 Warangal West KU B. JYOTHI B.COM(CA)
7 Armoor TU M.SAIPRIYA Bsc(MStcs)
8 Warangal East KU K.MOUNIKA BA
9 Khammam KU V NagaJyothi BA
10 Khammam KU V NagaJyothi BA
11 Warangal West KU G. RENUKA MZC
12 Warangal West KU P. PRATHIBHA MZC
13 Warangal West KU H. RAVALI B.COM(CA)
14 Nizamabad TU GADUKOTA SRIVANI MPC
15 Warangal West KU K. SUGANDHA MZC
16 Warangal West KU G. RAJESHWARI MZC
17 Nizamabad TU CHINTHALA SUMALATHA MPC
18 Warangal East KU B.ROHINI B.COM(G)
19 Nizamabad TU CHILUKA SUSHMITHA MPC
20 Warangal East KU K.SOUJANYA MPC II
21 Mahbubabad KU E NAVYA B.COM CA
22 Mahbubabad KU A SRIKANYA MSCs
23 Warangal East KU G.SUSHMITHA MPC II
24 Bhongir MGU G.Bhavana BA-II
25 Khammam KU K Kavya BA
26 Khammam KU T Spandana BA
27 Waranagal East KU K.SARASWATHI MZC II
28 Armoor TU P.PRANAVI Bsc(MStcs)
29 Armoor TU A.SWETHA Bsc(Mbzc)
30 Bhongir MGU MD.Samreen MZC
31 Nizamabad TU TELU ANNAPOORNA MPC
32 Waranagal East KU G.ARCHANA B.COM(G)
33 Mahendrahills OU D JYOTHI NDZC
34 Sircilla SU A. SONY MBZC
35 Nizamabad TU REDDYMALLA NIROSHA MSCs
36 Waranagal East KU A.NAGALAXMI MPC II
37 Nizamabad TU CHINTALA SANDHYA MPC
38 Waranagal East KU K.UMA RANI MPC II
39 Mancherial KU K.RENUKA B.COM(G)
40 Bhongir MGU S.Pallavi MPC
41 Bhupalpally KU R.Poojitha BCOM
42 Mahbubnagar PU S.SANDYA B.Com (Comp)-II
43 Waranagal East KU CH.PRAVALIKA MPC II
44 Nizamabad TU JAGGA RAMYASRI B A(HEP)
45 Mahbubnagar PU M.Bharathidevi B.Sc(MZC)-II
46 Adilabad KU CH MOUNIKA BZC II
47 Kamareddy TU L. Srilekha BZC
48 Mahbubnagar PU T.NANDINI B.Sc (MSCs)-II
49 Mahbubnagar PU P.Nandini B.Sc(MZC)-II
50 Sircilla SU L. SHILPA MSCS
51 Sircilla SU K. AKHILA MPC
52 Budvel OU KETHIRI VANI
53 Bhongir MGU K.Akhila MZC
54 Jagathgirigutta OU N.SHARADHA BSC(MSCS)
55 Suryapet MGU K.Srividhya MSCS
56 Nirmal KU S.KAVYA MPC
57 Budvel OU KOMMU JHANSI
58 Suryapet MGU R.Anila MSCS
59 Medak OU ANTHAMPALLI SARITHA MSCS
60 Karimnagar SU N.PRIYANKA B.SC(MPC)
61 Medak OU PANTULA HEMALATHA MPC
62 Bhongir MGU G.Vidhya B.COM
63 Mancherial KU M.LAXMIPRASANNA B.COM(G)
64 Sircilla SU M. MOUNIKA B.A
65 LB Nagar OU G.GIRIJA B.COM
66 Bhongir MGU P.Sradha B.COM
67 Suryapet MGU G.Danalaxmi BCC
68 LB Nagar OU M.SRAVANI B.COM
69 Ibrahimpatnam OU N.MOUNIKA HEP
70 Kamareddy TU S. Reecha BZC
71 LB Nagar OU C.MADHURI BSC
72 Sangareddy OU CHEPANGI PAVITHRA COMP
73 Mancherial KU J.SNEHA BA
74 Sangareddy OU BUKAYA GULABI Taxation
75 Armoor TU N.SRAVANI Bsc(MStcs)
76 Karimnagar SU G.CHANDANA B.COM(CA)
77 Mahbubnagar PU K.NAGAMANI B.Com (Comp)-II
78 Adilabad KU B SANDHYA MSCS II
79 Armoor TU A.CHANDHANA Bsc(Bzc)
80 Mahbubnagar PU E.PRASHANTHI B.Sc (MSCs)-II
81 Nagarkurnool PU G. Anusha MPC
82 Jagityal SU K.SARITHA MSTCS-II
83 Jagityal SU L.RAJESWARI BZC-II
84 Siddipet OU S. Ramya BZC
85 Karimnagar SU J.SREELATHA B.COM(GEN)
86 Adilabad KU B MAYURI BZC II
87 Armoor TU G.SINDHU Bsc(MPc)
88 Jagathgirigutta OU N.MANJULA BSC(MSCS)
89 Karimnagar SU U.AKHILA B.COM(GEN)
90 Medak OU GOGULA SWAPNA B COM (C)
91 Armoor TU M.DIVYA Bsc(MStcs)
92 Bhupalpally KU B.Lavanya MPC
93 Bhupalpally KU A.Sandhya MStCs
94 Kamareddy TU S. Rajyalaxmi B. Com CS
95 Nirmal KU A.ASHWINI BA
96 Nalgonda MGU CH.VENNELA NALGONDA
97 Nalgonda MGU K.SPANDANA NALGONDA
98 Nagarkurnool PU K. Indu B. Com
99 Wanaparthy PU A.PRASANNA KUMARI II MPC
100 Kothagudem KU B Sindhuja MZC

Centre for Human Security Studies (CHSS), 2019

Sl College Student Name Group Subject Host Institutions
1 LB NAGAR ERUGURALLA AISHWARYA B.COM(COM P) COMMERCE/COMP UTER SCIENCES CHSS
2 SANGAREDDY G.PRAVALIKA B.Com COMMERCE CHSS
3 SANGAREDDY G.RUCHITHA B.COM(COM P) COMMERCE/COMP UTER SCIENCES CHSS
4 IBRAHIMPATNAM ERUGURALLA AISHWARYA B.COM(COM P) COMMERCE/COMP UTER SCIENCES CHSS
5 IBRAHIMPATNAM M NEELIMA BA HEPA HISTORY CHSS
6 JAGITYAL M.MANASA NDZC FOOD SCIENCE & NUTRITION CHSS
7 VIKARABAD MADIPELLY SUSMITHA B.COM(COM P) COMMERCE/COMP UTER SCIENCES CHSS
8 MAHENDRAHILLS MADIRE MANUSHA NDZC FOOD SCIENCE & NUTRITION CHSS
9 MAHENDRAHILLS NARAPAKA SAIPRIYA NDZC FOOD SCIENCE & NUTRITION CHSS
10 LB NAGAR THIMMANI DIVYA B.COM(COM P) COMMERCE/COMP UTER SCIENCES CHSS